Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

MUZYCZNA PODRÓŻ

SZLAKIEM BOJOWYM STRZELCÓW KANIOWSKICH '39

21 sierpnia po raz drugi ruszył projekt "Szlakiem bojowym strzelców kaniowskich '39". Przy dźwiękach najpiękniejszych utworów żołnierskich cofnęliśmy się do sierpnia 1939 roku. 

I etap projektu pn. "W przededniu wojny - Sieradz 1939" odbył się w sobotę w Sieradzkim Parku Staromiejskim. Pogoda dopisała - było ciepło i słonecznie. Tego dnia, w cieniu drzew obozowali żołnierze. Nie było to jednak zwykłe obozowisko. Mieszkańcy mogli zwiedzać rekonstrukcję obozu wojskowego z 1939 roku! W inscenizację zaangażowało się kilka grup rekonstrukcyjnych, które zabrały wszystkich chętnych w podróż w czasie - kilkadziesiąt lat wstecz. Obozowali: członkowie Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy, Związku Strzeleckiego „STRZELEC” ze Zduńskiej Woli, GRH "CHROBRY 1",   25 pułku Artylerii Lekkiej „Tradycja i Historia" oraz GRH "Złoty Krzyż". W obozowisku można było znaleźć wiele ciekawych informacji na temat kampanii wrześniowej i żołnierzy pułków strzelców kaniowskich, a także spróbować smacznej żołnierskiej grochówki.

Interesującym elementem obozu była wystawa fotograficzna. Po raz pierwszy zostały  zaprezentowane zdjęcia Sieradza i regionu sieradzkiego sprzed wojny i z czasów okupacji. Zdjęcia pochodziły m.in. z prywatnych zbiorów Pana Macieja MILAKA. Zostali na niej uwiecznieni żołnierze z pułku strzelców kaniowskich i ówcześni mieszkańcy.

Obok historii prezentowała się współczesność. Żołnierze z sieradzkiej brygady przygotowali stoiska promujące zawód żołnierza i Narodowe Siły Rezerwowe. Został również zorganizowany pokaz sprzętu i wojskowego umundurowania.

Rekonstrukcji towarzyszył II Przegląd Piosenki Żołnierskiej "Pieśń popłynie z nadwarciańskim echem". Na scenie zaprezentowało się 21 solistów, 1 duet i dwa zespoły wokalne. Występy artystów oceniało jury w składzie:

Przewodnicząca Jury: p. Jolanta WOJTAŚ - ZAPORA z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Członkowie: p. mjr Czesław ZASIŃSKI z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, p. Monika WRZESIŃSKA ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu, p. Małgorzata JURKOWSKA z Sieradzkiego Centrum Kultury oraz p. Agata BIERNAT - Pierwsza Wicemiss Polonia 2009.

Około godziny 17:00 został ogłoszony werdykt jury. W kategorii solistów do lat 13 tytuł laureata został przyznany Milenie GRABOWSKIEJ, Wiktorii GRABOWSKIEJ i Klaudii MATYJAS. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Naomi WESSELIUS. W grupie solistów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tytuł laureata wyśpiewały: Natalia JANIK, Małgorzata PLICHTA i Paulina MAŃKA. Wyróżnienie zostało przyznane Gabrieli ZWIERZAK.

W kategorii „Duety i zespoły wokalne” jury wyróżniło zespół RYTM z Charłupi Wielkiej oraz 3-osobowy zespół wokalny z Burzenina.

Zostały przyznane również dwie nagrody specjalne. Nagroda Szefa Oddziału Kultury i Oświaty Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON trafiła do rąk Natalii JANIK. Nagrodę wręczył przedstawiciel Oddziału – pan ppłk Waldemar OSYPIUK. Wyróżnienie Dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej otrzymała Klaudia MATYJAS. Nagrodę wręczył przedstawiciel WCEO - Pani Jolanta WOJTAŚ-ZAPORA.

Również publiczność miała możliwość oceny młodych artystów. Podczas przeglądu został przeprowadzony plebiscyt na najlepszy występ. Najwięcej głosów zdobył Zespół Wokalny z Burzenina: Marlena FIGAS, Paulina KĘDZIERSKA i Izabela PIASECZNA.

Ukoronowaniem I etapu projektu Szlakiem Bojowym Strzelców Kaniowskich był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Drugi etap projektu pn. „WALKI OBRONNE” odbędzie się 4. września w Beleniu. Będzie to wspaniałe widowisko historyczne, nawiązujące do walk obronnych na linii Warty i Widawki z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Trzeci, ostatni etap odbędzie się 10 września w podwarszawskim Mszczonowie - w rocznicę zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej. 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału.